0 items
No products in the cart.
Return to ShopСлучвало ли ти се е да си зададеш въпроса “Какъв тип е моята кожа”? Да се чудиш защо никой от многобройните продукти, които използваш, няма ефект, а някои от тях дори влошават състоянието на кожата ти? Да проклетисваш онзи крем за суха кожа, който всъщност кара твоята да изглежда още по-суха? Защо си правиш по няколко маски седмично, а състоянието на лицето ти не се подобрява? Опитвала си какво ли не, а кожата ти продължава да извиква люти псувни в ума ти?
Ако си имала подобни проблеми, в настоящия текст ще се опитаме да ти помогнем, като те запознаем с типовете кожа и начините, по които можеш да разпознаеш своя, за да разбереш как правилно да се грижиш за него.
В следващата част, наречена “Как да се грижиш за кожата на лицето си”, пък ще ти дадем насоки за възползване от новопридобитата информация.
Съдържание:
Типът кожа е строго индивидуален и е повлиян от множество фактори. Затова, ако не знаеш какъв е твоят, то е много вероятно и да не използваш правилните продукти за грижа. Поради тази причина сигурно не виждаш никакъв ефект от използваната козметика, а нищо чудно и състоянието на кожата ти да се влошава.
Време е да пристъпим и към основните типове кожа. Най-общо погледнато те са четири – нормална, суха, мазна и комбинирана (смесена). Но към тях често бива причислявана и чувствителната. Ето какво представляват те:
Ако чувстваш кожата си опъната, сякаш си спала на плажа цял следобед, без да си си сложила слънцезащитен крем, то най-вероятно имаш суха кожа. Това означава, че мастните ти жлези не извършват оптимално своята работа. Освен това характерно за този тип е недостатъчната еластичност, както грубият и дехидратиран на допир и вид епидермис. Сухата кожа често се бели на люспи, особено когато тъкмо си си измила лицето или пък температурата навън е по-ниска.
Сухата кожа на лицето е по-предразположена към образуването на бръчки, затова редовната хидратация и приемът на повече храни, съдържащи мастни киселини (например риба, орехи, семена от чиа), са изключително важни.
Този тип кожа се характеризира с отделянето на голямо количество себум (мастен секрет), който е и един от основните причинители на акне. Хората с мазна кожа често си мислят, че нямат нужда от хидратация, тъй като това допълнително ще омазни тяхната кожа. Това съвсем не е така.
При мазна кожа на лицето най-важно е доброто почистване, тъй като порите са разширени, което от своя страна води до по-лесното им замърсяване и запушване. А ако се появи и по-силно изразено акне, е препоръчително да посетиш дерматолог, за да се избегне влошаване на състоянието.
Ако твоят тип кожа не е нито мазна, нито суха, то вероятно просто е нормална. Нормалният тип кожа се характеризира с еластичност, бледорозов цвят и добра хидратация и обичайно този тип кожа е най-лесна за поддържане.
Когато това е твоят тип кожа, няма никакъв проблем, дори ако някога се наложи да пропуснеш ежедневната грижа за нея. Но това не означава, че ако съвсем не ѝ обръщаш внимание, тя няма да започне да ти създава проблеми. Всеки тип кожа изисква своите индивидуални грижи и внимание, а също така кожата ни има навика да се променя с времето, климатичните условия и начина ни на живот.
Ако забелязваш черни точки, разширени пори или пък лъцето ти лъщи, но в същото време на места кожата ти е суха, например около бузите, то най-вероятно имаш комбиниран (смесен) тип кожа. Тя е най-често срещаният тип и представлява нещо средно между нормална, суха и мазна, а грижата за нея е най-трудна. Характерното при този тип е омазняване по челото, носа и брадичката (наречени още Т-зона), като бузите и останалата част от лицето са по-сухи.
Чувствителният тип кожа е много по-податлив на външни и вътрешни влияния и основните причинители на тази чувствителност са температурата, стресът, замърсеният въздух, промените в хормоналния баланс на организма и вредните UV-лъчи. Използването на неправилната козметика често може да доведе до влошаване на състоянието на кожата.
Трябва да се отнасяш по-нежно с лицето си и да не го търкаш силно, когато го почистваш. Много е вероятно, ако кожата ти е по-чувствителна на лицето, да е също толкова чувствителна и по тялото. Чувствителността на кожата на лицето може да бъде по-силно изразена, ако в по-голяма степен е изложена на множество сурови и неблагоприятни външни фактори.
Важно е да се спомене, че типът кожа се обуславя от множество фактори, като определящи могат да бъдат както възрастта, така и генетичната обремененост, атмосферните влияния, стресът или пък промени в хормоните. Тоест състоянието и типът на кожата ти не са толкова строго определени, колкото могат да се променят спрямо различните външни и вътрешни влияния.
Този метод е много популярен, вероятно поради това, че е изключително лесен и същевременно доста точен по отношение на правилното определяне на типа кожа. Вечер, преди да си легнеш, измий лицето си, изчакай да изсъхне 30 минути и след това потъркай нежно с хартиена салфетка или тампонче за грим по всички зони – чело, бузи, нос и брадичка и спрямо количеството себум, което е останало по нея, можеш да определиш какъв тип кожа имаш.
Ако тампончето е:
Ако не можеш да определиш какъв тип е твоята кожа, то няма как оптимално да се погрижиш за нея. А това е жизненоважно, тъй като от всички органи, тя е този, който най-често влиза в контакт с околната среда, предпазвайки ни от всички вредни външни фактори. Само ако познаваме типа на кожата си, можем да знаем каква е правилната грижа, която трябва да приложим, за да ограничим вредното въздействие на външните и вътрешните влияния върху нея.
И не забравяй, че в следващата част, наречена “Как да се грижиш за кожата на лицето си”, ще ти дадем насоки за оптимално третиране на естествения ти щит от външните фактори.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin