0 items
No products in the cart.
Return to ShopХумектантът е от семейството на захаридите. Той е на растителна основа и способства за по-добрата абсорация и задържане на влага в кожата.
Използва се в козметичните продукти, заради взаимодействието си с останалите съставки, най-вече защото улеснява тяхното абсорбиране от кожата.
Бакухиолът (на някои места срещан като бакучиол) е екстракт, който се извлича от растението Бабчи (Psoralea corylifolia) и се смята за функционална алтернатива на ретинола (витамин А). Това означава, че двата елемента си приличат по начин действие и ефект, но не и по строеж.
Бакухиолът е потентен антиоксидант, който има възстановяващ и изсветляващ ефект върху кожата. Той има свойството да намалява появата на фини линии чрез стимулиране производството на колаген. Една от най-ценните функции на тази съставка е възможността да засилва регенерацията на кожните клетки, което от своя страна помага да се възвърне плътността на кожата и да се изравни текстурата ѝ.
Особено подходящ е за суха, раздразнена и по-чувствителна кожа, тъй като бакухиолът не е фоточувствителен, а тъкмо напротив – способства за намаляването на тези качества на кожата.
Все още не е ясно дали бакухиолът може наистина да породи всички ефекти на ретинола. Но е доказано, че заедно работят изключително добре и бакухиолът подсилва ефекта на ретинола.
Екстракт от растението Cannabis sativa L., който се среща под наименованието канабидиол (cannabidiol) или CBD. Канабидиолът е един от над 120-те фитоканабиноида, които могат да се открият в канабиса и е един от най-популярните, редом до неговия братовчед - THC.
Екстрактът, който в INCI състава се среща под наименованието Cannabis Sativa Seed Extract, има различен ефект от този конопеното масло, защото се извлича чрез студено пресоване на конопените семена. Двете съставки имат различни свойства и влияят по различен начин върху кожата.
Една от водещите функции на канабидиола, поради които той набира такава популярност, е противовъзпалителната. Това го прави подходяща съставка за борбата срещу акне, зачервявания и раздразнения по кожата. Особено за хора с чувствителна кожа, склонна към акне, екземи или розацея.
Има мощни антиоксидантни свойства, които предпазват кожата от свободните радикали и негативния ефект от градската среда.
Канабидиолът е подходящ както за овлажняване на кожата, така и за регулиране на излишния себум, като по този начин подпомага и за овладяване на акнето.
Тези изводи са направени в начални фази на различни клинични проучвания, като все още предстои да се изясни как точно канабидиолът функционира, за да породи тези свойства и дали има реална опасност от странични ефекти върху бременни и кърмещи жени.
Хлорелата принадлежи към семейството на зелените водорасли. Богата е на аминокиселини, олигопептиди и съдържа в себе си над 20 витамини и минерали. Проявява своите силни антиоксидантни свойства, благодарение на съставки като хлорофил, бета-каротен, витамин Е и витамин C.
Проучвания показват ползите ѝ в козметиката, които се отдават на силните антиоксиданти свойствата, стимулиращи производството на колаген. Освен това, хлорелата може да подобри плътността на епидермалния слой, да предотврати разпадането на колагена, да заздрави плътността на кожата и да се бори със свободните радикали.
Полимер на силиконова основа, който е от семейството на емолиентите. Една от най-широко използваните съставки в овлажняващите продукти. Диметиконът има свойството да образува защитен слой върху кожата, като по този начин предотвратява липсата на хидратация.
Използва се и заради способността си да запълва празнините между клетките на повърхностния слой на кожата, правейки я гладка и еластична. В продуктите често се инкорпорира, за да могат да се разнасят по-лесно, като им придава „по-плъзгава“ текстура.
Изомер на захарта, което означава, че имат еднаква молекулна формула, но различна последователност на въглеродната верига, съответно, функционират по различен начин. Фруктозата може да се открие в плодовете и меда.
В козметиката действа като пребиотик – захранва полезните бактерии (пробиотици), които се намират по повърхността на кожата. Фруктозата е вид хумектант, което означава че абсорбира влага от околната среда и запазва съществуващата такава под повърхността на кожата.
Един от най-често срещаните и използвани хумектанти (привлича влага от външната среда и я задържа в кожата). Извлича се от естествените мазнини, които можем да открием при животните и растенията, но често се създава и синтетично. Благодарение на малката си молекула, освен че привлича влагата от околната среда, глицеринът я „завлича“ със себе си към по-дълбоките слоеве на кожата.
Не е случайно, че глицеринът е една от най-използваните съставки в козметиката. Той хидратира кожата в дълбочина и я предпазва от агресивни продукти и от загубата на вода. Поддържа външния вид на кожата свеж и сияещ, като я подхранва в дълбочина и ѝ придава еластичност.
Родофицеята представлява вид червено водорасло, което е добър източник на антиоксиданти, които способстват за намаляване на оксидативния стрес, причинен от UVB лъчите. Както повечето представители на водораслите, родофицеята също има хидратиращи свойства, които правят кожата свежа и сияеща.
Използва се в козметиката и като естествен желиращ, сгъстяващ компонент. Друга функция, която прави водораслото интересна съставка, е способството да помага на останалите елементи в козметичния продукт да преминат по-лесно през повърхностния слой на кожата.
Инулинът е фруктозен полизахарид, извличащ се от различни растения, но най-често от цикория. Използва се в козметиката като пребиотик – подхранва полезните бактерии, които естествено обитават повърхността на нашата кожа, за сметка на вредните микроорганизми.
Промените в пребиотичното състояние на микрофлората могат да насърчат растежа на бактерии, които да я изместят от хомеостазата и да доведат до нежелани кожни заболявания. Пребиотиците подпомагат селективно растежа на един или ограничен брой бактериални видове, като проучванията показват, че пребиотиците засилват растежа на пробиотичните бактерии, които могат да помогнат при акне, екзема и фотостареене.
Млечната киселина е вид алфа хидрокси киселина (AHA), която се извлича от мляко, както и самото име индикира. В съвременната индустрия предимно се използва синтетична алтернатива на киселината, поради необходимостта от по-издръжливи във времето формули. Киселините са т.нар. химически ексфолиант, като основната им функция е да премахват мъртвите клетки от повърхността на кожата и да регулират pH-то в козметичните продукти.
Млечната киселина е вид алфа хидрокси киселина (AHA), която се извлича от мляко, както и самото име индикира. В съвременната индустрия предимно се използва синтетична алтернатива на киселината, поради необходимостта от по-издръжливи във времето формули. Киселините са т.нар. химически ексфолиант, като основната им функция е да премахват мъртвите клетки от повърхността на кожата и да регулират pH-то в козметичните продукти.
Ламинария дигитата, или весла, е вид кафяво водорасло, което може да се открие в Атлантическия океан. Едно от най-разпространените водорасли, изключително потентно и богато на: пептиди, аминокиселината Аргинин, витамини А, D, E, K и B комплекс, каротеноиди, калций, натрий, желязо, мед, незаменими мастни киселини, триглицериди, както и гликолипиди.
Екстрактът предпазва кожата от синята светлина на ултравиолетовите лъчи, която причинява оксидативен стрес, нарушава целостта на клетките и забързва стареенето. Има мощни хидратиращи, успокояващи и антиоксидантни свойства. Изравнява тена и озарява кожата, като намалява хиперпигментацията и възможността от появата на старчески петна.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin