0 items
No products in the cart.
Return to ShopКаквито и постижения да направила женската половина от населението в последните десетилетия, факт е, че работната среда и динамика са все така структурирани според мъжките особености. В така модерната култура на непрестанна продуктивност сме приели за норма да прекарваме част от времето всеки месец на обезболяващи, за да не губим толкова ценното време за работа заради менструация. Няма ли обаче по-добър възможен режим, взимащ предвид фазите, през които преминава жената на ежемесечна база?
За да отговорим на този въпрос, трябва първо да навлезем в четирите основни етапа на меструалния цикъл. Тяхната практическа значимост ще разкрием във втората половина от настоящия блог пост.
Този етап започва в първия ден от кървенето и обикновено продължава от три до седем дни.
По време на тази фаза нивата на почти всички хормони са ниски. Има леко покачване на естрогена и леко понижаване на прогестерона.
Втората фаза или фоликуларната фаза започва със спиране на кървенето. Матката започва да се подготвя за евентуална бременност. Тази фаза може да продължи от 11 до 27 дни и е средно 16 дни.
Наблюдава се рязко покачване на прогестерона и естрогена. Тестостеронът остава на стабилно ниво, но може да се повиши към края й.
Тази фаза настъпва в средата на нашия цикъл и е моментът, в който се освобождава яйцеклетка. Обикновено трае само 24 часа, но високите нива на естроген и тестостерон могат да удължат тази част от цикъла до 3-4 дни. И естрогенът, и тестостеронът достигат своя пик в тази фаза. Прогестеронът намалява, след което започва бавно да се повишава в края на овулацията.
Лутеалната фаза настъпва, когато яйцето не е оплодено. Матката се готви да отдели лигавицата си с предстоящата менструация. Тази фаза обикновено продължава от 12 до 14 дни при повечето хора.
Както естрогенът, така и прогестеронът се покачват (особено прогестеронът, който достига най-високата си стойност), преди да спаднат драстично в края на тази фаза. Прогестеронът има успокояващ ефект, което означава, че умът ни вероятно ще бъде малко по-бавен, отколкото през предходните седмици.
Повечето от нас се самобичуват, когато не намират сили да вършат купищата работа, които ги чакат ежедневно. Мислим си, че сме мързеливи, претенциозни или неблагодарни за живота, който имаме. Това обаче далеч не е така в повечето случаи. Силно вероятно е тези ни състояния да са резултат от хормоналните промени, през които женското тяло преминава регулярно.
Един от основните симптоми при настъпването на менструация е умората. 90% от жените са се сблъсквали със страничните ефекти от предменструалния синдром (ПМС).
Проучвания сочат, че заради месечното неразположение продуктивността на жените е занижена средно през 23 дни в годината. Събрани накуп, “загубените“ часове се равняват на плътни 9 дни. Въпреки понижената си продуктивност и болките, които изпитват, жените продължават да идват на работа поради липса на алтернатива. Това явление вече си има име и то е „презентеизъм“ – от английското „present” или „присъствие/присъствам“. Презентеизмът има и други измерения и не е ограничен до работа при налични меструални болки, но едно е сигурно: той е типичен най-вече за токсични работни места, в които се насърчава производителността дори отвъд стандартните часове.
Връщайки се към страничните ефекти на „онова време от месеца“, трябва дa споменем, че е нормално заедно с умората да изпитваме спазми или крампи, главоболие, раздразнителност, тревожност, болки в кръста, подуване на корема и промени в настроението. Трудно е да балансираме всичко това, като същевременно се опитваме да бъдем продуктивни!
В основата на всичко това са предимно хормонални промени, които настъпват преди и по време на нашия цикъл. Производството на естроген се увеличава през първата половина на менструалния цикъл и намалява през втората половина. Серотонинът е един от ключовите невротрансмитери за щастие и също има тенденция да намалява в синхрон с естрогена, което означава, че може да бъде трудно да останем мотивирани, щастливи и енергични.
Да, CBD маслата могат да помогнат в облекчаването на менструалните болки, като в миналото сме говорили надълго и нашироко по въпроса, но винаги е добре да оказваме възможно най-голяма подкрепа на организма си.
Една от първите стъпки към оптимизиране на производителността около менструацията е да разберем своя цикъл. Можем да се опознаем с него чрез инструменти като менструален дневник, базални термометри и проследяване на цервикалната ни височина.
Наблюдавайки собствените си процеси, можем да установим кога се чувстваме най-заредени и продуктивни. При някои хора това е в края на цикъла и през овулацията. Други пък се уморяват по време на овулация или са напълно нефункционални по време на цялата си менструация. Ако познаваме собственото си тяло, в идеалния случай бихме могли да планираме срещи, проекти, тренировки, социални събития и като цяло натоварване за моментите, в когато е по-вероятно да имаме прилив на сили и енергия.
За да не бъдем голословни, по-надолу даваме примерен план за продуктивност, базиран на стандартните проявления на отделните фази на менструалния цикъл.
В тази фаза нивата на енергия, фокус и производителност са най-ниски.
Ето защо препоръката е да намалим работните задачи, а ако е възможно – дори да си дадем време за отдих и възстановяване.
Нужни са много сън и почивка. Добра идея е и да намалим социалните ангажименти.
В този период имаме повишена енергия, благодарение на увеличаващите се нива на естроген. Той ни дава стимул да покоряваме нови върхове.
Това е добър момент да бъдем проактивни и да свършим купища творческа работа. Умът ни е готов за сложни задачи.
Страхотен момент за насрочване на важни срещи и трудни разговори.
Това е екстровертно време за повечето жени, което го прави идеално за работа в групи и екипи.
Нивата на продуктивност в този период са ниски. Това е естествено време за край на процеси. Именно тази фаза се свързва с ПМС при своето приключване. Може да ни се прииска да се свием като пашкул в стаята си, да си угаждаме с вредни храни и да се отдадем на романтични филми.
Би било най-добре, ако можем в този отрязък от време да дадем приоритет на грижата за себе си.
Също така е препоръчително да намалим срещите с колеги и да се съсредоточим върху самостоятелните задачи.
По възможност въпросните задачи също така биха били от вида, който изисква по-малко активна мозъчна сила: редактиране на предварително подготвена работа, проучване на нова тема или наваксване с административни задължения.
По-рано тази година Испания даде добър пример на всички останали страни в Европа, като стана първата държава на територията на ЕС, одобрила проектозакон за взимането на болнични дни при силни менструални болки.
“Правим закон, който ще гарантира, че жените могат да живеят по-добре”, каза министърът на равенството Ирене Монтеро, като добави, че според плановете ще е необходима консултация с лекар, за да бъде взет болничният.
За такъв отпуск, разбира се, няма да е достатъчен лек дискомфорт, а по-сериозни неразположения като диария, треска, силно главоболие и други.
Конституционните експерти твърдят, че законът няма да успее да влезе в сила преди края на годината, но важната крачка е направена.
Това нововъведение има и своите притеснителни страни, изразени от колеги на г-жа Монтеро. Така наприемер министърът на икономиката на Испания Надя Калвиньо предупреди, че регламентът може да постави жените в неизгодно положение, когато се конкурират за работни места с мъжете.
И макар това да е пионерство на територията на ЕС, в други държави подобни закони функционират от години.
В Тайван жените могат да отсъстват от работа три дни в годината поради болки при менструация, но за посочения срок получават само половината от заплащането си.
В Южна Корея пък работодателите трябва да дават на служителките си един почивен ден на месец, ако те предявят искане за това, но законът не уточнява кой заплаща разходите или дали възнагражденията за този ден трябва да се изплащат.
Другите държави, имащи такива разпоредби, са Япония, Замбия и Индонезия.
В Balli Go винаги се стремим да информираме, но и да инициираме. Ако имаме каузи на сърце, определено една от тях е преминаването към режим на работа, съобразен с биохимичните процеси при жените на съвременния пазар на труда. Колко време би отнело подобно адаптиране предстои да видим, но първата стъпка е да се говори по темата. А за нас това е едва началото!
Споделете ни своите размисли по темата, както и личния си опит и предизвикателства чрез нашата Фейсбук страница, Инстаграм или имейл.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin