0 items
No products in the cart.
Return to ShopСъстезанието с времето е неумолима надпревара, която за нас, в Balli Go, е добре позната заради нуждата ни от динамика, продуктивност и успехи. Колкото и да не ни се иска обаче, това поставя много жени като нас пред неизбежен избор: да паузираме активния си начин на живот, за да се съсредоточим върху забременяване и отглеждане на дете, или да рискуваме да изпуснем прозореца на своята плодовитост. Е, благодарение на напредъка в медицината, този избор получава лек наклон на везните, който ни дава известно спокойствие: замразяването на яйцеклетки ни печели време, в което да продължим устрема си на професионалното поле, преди да се отдадем на майчинство (ако искаме да имаме и двете, разбира се).
Добре известно е, че в последните години все повече и повече двойки или дами правят опити да заченат в напреднала възраст. Съвременният начин на живот е един от факторите, с които се свързва тази статистика. Както стана дума, много жени отлагат майчинството поради куп причини, нехарактерни за миналото – кариерно развитие, липса на стабилен партньор или финансова независимост. Данните сочат, че след 35-годишна възраст процентът за възможност от забременяване драстично намалява. С настъпването на менопауза производството на яйцеклетки се преустановява, а с това – и шансът за зачеване.
Добрата новина е, че днес замразяването на яйцеклетки е напълно приложима и все по-достъпна опция за жени в репродуктивна възраст, които желаят да отложат майчинството с известно време.
Опитите за замразяване на яйцеклетки датират от много години, като първият успешен е през 1986 г. За съжаление, успеваемостта на метода, който е използван, била прекалено ниска. Яйцеклетката, със своята уникалност по устройство и функция, изисква много специфични условия при обработка преди замразяване, което значително затруднява процеса. Цели три десетилетия науката търси начин да съхрани успешно човешката яйцеклетка. Повратният момент идва чрез внедряването на така наречения метод на витрификация, който през 2021 г се приема за технология, напълно доказала своята ефективност и безопасност. При нея се избягват вредите, причинени от образуването на лед във вътрешността на клетките. Витрификацията използва много високи концентрации на антифриз (DMSO и етилен гликол) и понижава температурата толкова бързо, че водата във вътрешността на клетката не може да се превърне в лед. Официалното становище идва от Американското общество по репродуктивна медицина – една от най-влиятелните организации на специалистите по асистирана репродукция в света.
Замразяването на яйцеклетки или т.нар. „криоконсервация“ е процес, който се състои в извличането на яйцеклетки от тялото на жената, поставянето им в специални криопротектори и съхраняването им в течен азот при много ниска температура. Така яйцеклетките биват съхранени за по-късен етап, когато жената е готова да пристъпи към зачеване.
Препоръчителната възраст на жената за извличане на яйцеклетките й с цел замразяване е до 35 години. Тогава функцията на яйчниците е най-активна и имаме значителен яйчников резерв. Освен това, до тази възраст вероятността яйцеклетките да са носители на генетична аномалия, е много по-малка. Нека поясним, че яйчниковият резерв представлява количеството яйцеклетки в женското тяло към момента на тяхното изследване. Колкото по-голям е техният брой и колкото по-здрави са женските полови клетки, толкова по-големи са шансовете за успешно зачеване.
Някои жени провеждат повече от един цикъл на замразяване, за да извлекат повече яйцеклетки. Причината за това е, че не всички яйцеклетки ще се развият, за да станат ембриони. Колкото повече яйцеклетки са замразени, толкова по-голям е шансът да се развие здрав ембрион, който да доведе до зачеване.
Жени, които се притесняват, че плодовитостта им намалява, но не се чувстват готови да имат дете, не са намерили подходящия партньор или все още са силно фокусирани върху кариерата си
Процесът на замразяване на яйцеклетките включва хормонални инжекции, предназначени да стимулират яйчниците, за да произведат множество яйцеклетки. След това пациентите се подлагат на лека операция, за да могат яйцеклетките да бъдат извлечени от фоликулите в яйчниците. Процесът е подобен на ин витро оплождането, вид асистирана репродуктивна технология, насочена към хора, които имат проблеми с естественото зачеване. Докато целта на ин витро оплождането е да се произведе ембрион, който след това да бъде имплантиран в тялото на пациента, криоконсервацията съхранява неоплодени яйцеклетки за по-късна употреба.
Опитът на всеки пациент е различен, но като цяло стъпките по време на замразяване на яйцеклетки са следните:
– тестване за инфекциозни заболявания като хепатит, сифилис и ХИВ/СПИН
– оценка на яйчниковия резерв, която включва ултразвуков преглед, както и изследване на четири ключови репродуктивни хормона. Целта е да се определи количеството и качеството на яйцеклетките, за да стане ясно какви резултати могат да се очакват от една процедура по събиране и замразяване на яйцеклетки.
Всеки месец в един от двата яйчника на жената узрява по една яйцеклетка. За да се съберат достатъчно яйцеклетки за замразяване, жената се подлага на изкуствена хиперстимулация на яйчниците посредством хормонални медикаменти. Стимулацията продължава средно около 10-12 дни. В резултат на това, в яйчника узряват не една или две яйцеклетки, а пет, десет или петнадесет яйцеклетки наведнъж.
След като узреят, яйцеклетките се извличат чрез специална процедура, наречена „пункция на фоликули“. Манипулацията се извършва под краткотрайна венозна анестезия (лека упойка) и обикновено отнема около 10-20 минути. Целта е да се извлекат около 10-15 яйцеклетки, но някои пациентки произвеждат по-малко количество.
След като бъдат извлечени, яйцеклетките се оценяват от квалифициран ембриолог и се замразяват по метода витрификация, който включва три етапа:
Правителството на САЩ промени максималното време за съхранение от 10 години на 55 години. Бъдещите родители ще бъдат питани на интервали от 10 години дали желаят да запазят или унищожат замразените яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони.
Новият закон означава, че жените могат да замразят яйцеклетки в 20-те си години, когато са най-плодовити, без да са изправени пред ограничение от десетина години, в които да забременеят.
Въпреки че може да бъде медицински рисковано за жени в постменопауза да носят бебе, по-възрастните жени все пак ще могат да станат майки потенциално десетилетия след замразяването на яйцеклетки или ембриони чрез използване на сурогат (което си е изцяло отделна тема на дискусия у нас).
Разбира се, има потенциални странични ефекти, свързани със замразяването на яйцеклетки. Най-големият риск е така нареченият синдром на овариална хиперстимулация, който се среща при около 5% от циклите на ин-витро оплождане и замразяване на яйцеклетки. Това е преувеличен отговор на излишните хормони и може да има симптоми, вариращи от подуване на корема до повръщане и кръвни съсиреци.
Много жени изпитват и странични ефекти от лекарствата за плодовитост, които могат да причинят промени в настроението, гадене, безсъние, наред с други симптоми.
Замразяването на яйцеклетките също може да бъде отнемащ време и емоционално изтощаващ процес, страничен ефект, който не винаги се обсъжда широко. Според проучване от 2018 г., включващо 200 пациентки, които са замразили яйцеклетките си в клиника в САЩ, 16% оценяват преживяването като лошо, защото смятат, че не са произвели достатъчно яйцеклетки, не са били добре информирани за процедурата или им е липсвала подходяща емоционална подкрепа.
Средният разход за замразяване на яйцеклетки в САЩ е около 11 000 долара. Това не включва разходите за хормонални медикаменти и препарати (около 5 000 долара), както и таксите за съхранение (около 500 долара годишно). Като цяло, средната цена за замразяване на яйцеклетки и съхранението им в продължение на пет години възлиза приблизително на 15 000 до 20 000 долара. Разбира се, тези разходи лесно биха могли да се увеличат, ако жената проведе няколко цикъла на замразяване на яйцеклетки. Някои страни предлагат процедурата на много по-ниска цена, което през последните години подтиква все повече американки да я извършат в чужбина. За щастие, все повече работодатели и щати в САЩ покриват разходи, свързани с подобни процедури.
Редица специализирани клиники у нас предлагат тази процедура и цените им не варират чувствително. Обикновено сумата зависи от броя яйцеклетки, които жената желае да съхрани, като за по-добър резултат експертите препоръчват да се замразят поне 10.
Както с повечето медицински процедури, в България замразяването на яйцеклетки е осезаемо по-евтино в сравнение със САЩ, но все пак не е начинание, финансово достъпно за всеки.
Средно разходът е между 3000 и 4000 лева, в зависимост от използваните медикаменти за стимулация, услугите, включени в процедурата, таксата за поддръжка, срока на замразяване на яйцеклетките и др.
В ценоразписите на здравни заведения като „Д-р Щерев“, МБАЛ „Надежда“, „Токуда“ и „Вита“ има изброени опциите за различни бройки и различни периоди на съхранение, като тези периоди са своеобразна „годишна поддръжка“ на абонаментен принцип и могат да бъдат удължавани при наближаване на крайната дата.
Различните клиники за асистирана репродукция предлагат различни програми за съхранение на фертилността. Някои предлагат възможност за разсрочено плащане, което облекчава финансово пациентите.
У нас също има работодатели, които покриват част от разходите на свои служители, така че е важно да се проверят всички налични възможности.
Факт е, че живеем в изключително забързан и динамичен свят. Нарастващата роля на жената в различните професии и възможностите, които съвремието предлага, често ни отдалечава от представата за създаване на семейство. Особено ако сме на 25 и усещаме, че животът ни сякаш тепърва започва. Замразяването на яйцеклетки е опция, която, макар не напълно безопасна, дава възможност на жените да се освободят от стреса на тиктакащия биологичен часовник и да се фокусират върху настоящето. Разбира се, ние, от Balli Go, винаги насърчаваме читателките си да взимат информирани решения. Надяваме се, че тази статия е донесла поредната доза полезна информация.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin