0 items
No products in the cart.
Return to ShopЗа да разберем по-добре какво представлява дисменореята, трябва да разберем какво всъщност представляват менструалният цикъл и самата менструация. Менструалният цикъл се отнася до репродуктивния цикъл в женското тяло. Състои се от четири фази – менструална фаза, фоликуларна фаза, фаза на овулация и лутеална фаза. Това е 28-дневен цикъл. Менструацията се отнася по-специално до първата фаза на менструалния цикъл, която включва отделянето на лигавицата на матката и изхвърлянето на менструалната течност, обикновено този период се нарича “цикъл” или “мензис”.
От първия си менструален цикъл до менопаузата една жена преминава през средно 451 менструации. Това е равно на около 10 години или около 3,500 дни. Близо 80% от жените в света изпитват поне веднъж интензивни менструални болки в живота си, а около 20% изпитват толкова силни болки, че това пречи на ежедневните им ангажименти.
Дисменорея е медицински термин, с който се обозначават менструалните болки, причинени от крампи. Но какво всъщност знаем за тях и защо е важно да се информираме, ще ви разкажем в тази статия.
Oбикновени менструални спазми, които се връщат отново и отново (повтарящи се) и не се дължат на други заболявания. Болката обикновено се появява един или два дни преди менструацията или когато кървенето започне. Може да почувствате болка, варираща от лека до силна в долната част на корема, гърба или бедрата. Симптоми като гадене и повръщане, умора и диария също са сред съпровождащите при първичната дисменорея. Среща се при по-млади жени, обичайно на възраст между 16 и 22, при повечето от тях преминава с възрастта или когато родят.
Tози тип болка се асоциира с гинекологичен проблем, който може да бъде овладян с медикаменти или операция. Повече жени в зряла възраст страдат от този тип дисменорея. При вторичната дисменорея е характерно, че болките продължават по-дълъг период и обичайно не са съпроводени с вторични симптоми като гадене, повръщане или диария.
Менструалните спазми се случват, когато вещество, подобно на хормоните, наречено простагландин, предизвиква свивания (стягане) на матката. Матката, мускулният орган, в който расте бебето, се свива през целия менструален цикъл. По време на менструация матката се свива по-силно. Ако матката се свие твърде силно, тя може да притисне близките кръвоносни съдове, прекъсвайки предаването на кислород към мускулната тъкан. Болката, която се усеща при менструалните крампи, е следствие от загубата на кислород на част от мускула.
Факторите, които могат да направят болката от първична дисменорея още по-лоша, включват:
Вторичната дисменорея може да бъде причинена поради няколко различни фактора:
Основният симптом на дисменореята е болката. Появява се в долната част на корема по време на менструацията и може да се усети и в хълбоците, долната част на гърба или бедрата. Други симптоми включват гадене, повръщане, диария, замаяност, главоболие и умора.
При повечето жени болката започва малко преди или в началото на менструалния им цикъл, достига пик около 24 часа след началото на кървенето и отшумява след 2 до 3 дни. Понякога съсиреци или парчета кървава тъкан от лигавицата на матката се изхвърлят от матката, причинявайки допълнителна болка. Болката при дисменорея може да бъде спазматична (остри тазови крампи в началото на менструалния поток) или конгестивна (дълбока, тъпа болка). Симптомите на вторичната дисменорея често започват по-рано в менструалния цикъл от тези на първичната дисменорея и обикновено продължават по-дълго.
Ако имаш тежки или необичайни менструални спазми или спазми, които продължават повече от два или три дни, е добре да се свържеш с твоя лекар. Както първичните, така и вторичните менструални спазми могат да бъдат лекувани, така че е важно да се прегледаш.
Първо, ще трябва да опишеш подробно симптомите си и как протича един твой менструален цикъл. Препоръчваме ти да си водиш дневник на менструални цикъл, в който да записваш как се чувстваш физически (и психически) през всеки ден от твоя цикъл. Възможно е лекарят ти да те помоли да си пуснеш изследвания за урина и кръв преди да пристъпи към преглед и ехография. При преглед се поставя във влагалището инструмент, който се нарича спекулум и позволява на гинеколога да прегледа вагината, шийката на матката и самата матка. Така той ще може да усети, ако има бучки или някакви необичайни промени. Възможно е и да вземе проба от вагиналната течност за изследване. Ако лекарят има съмнения за вторична дисменорея, то той най-вероятно ще пристъпи към допълнителни изследвания като ултразвук или лапароскопия.
По преценка на лекаря могат да бъдат изписани лекарства, най-често болкоуспокояващи на основата на аналгин. Някои жени откриват облекчение при употребата на ибупрофен и напроксен, които са нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). При по-сериозни болки и неразположения е възможно да бъдат предписани и хормонални лекарства или контрацептиви. В зависимост от страничните ефекти, които се пораждат от дисменореята, е възможно лекар да предпише лекарства за облекчаване на гаденето и главоболието. Обичайно тези състояния намаляват и изчезван с отшумяването на болката. Установено е, че противозачатъчните импланти и хормоналните спирали, които освобождават ниски нива на хормона прогестерон, са много полезни за намаляване на болката.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin