0 items
No products in the cart.
Return to ShopРаботната среда може да бъде предизвикателна за много хора и не е изненада, че синдромът на професионалното прегаряне, по-известен като бърнаут, е все по-чест срещан проблем. Бърнаутът е състояние на емоционално, умствено и физическо изтощение, което е причинено от продължитeлен (хроничен стрес). Всеки човек може да бъде засегнат от бърнаут, независимо от възрастта, пола или професията, включително и майките, които са ангажирани целодневно с отглеждането на децата си. Изглежда, обаче, че групата на работещите жени е по-уязвима от професионално прегаряне поради различни фактори. В следващите редове ще разгледаме някои от основните причини жените да спадат в по-уязвимата група и няколко решения, които биха могли да предотвратят бърнаута.
Проблем: Неравностойно заплащане и възможности:
Въпреки значителния напредък в посока равностойно заплащане и повече възможности за жените в работната среда, все още наблюдаваме “дупка” между заплащaнията. За една и съща позиция жените получават с близо 23% по-малко, от колкото мъжете, като качеството на работа и резултатите далеч не са по-слаби от тези на мъжете. Една от причините за това е, че жените често се съгласяват на по-ниско заплащане от мъжете.
Друг често срещан проблем в корпоративната среда е, че на жените се дават по-малко възможности да се изявяват в работен план, а понякога дори се отнемат възможности да рабоят по по-дългосрочни проекти. По-често този проблем се наблюдава при жени, които има “риск” да забременеят в следващите месеци или са майки на по-малки деца.
Тази липса на признание и уважение може да доведе до чувство на неудовлетвореност, неадекватност и професионално прегаряне.
Решение: Изискване на равностойно заплащане и преговаряне за по-добри възможности
Установено е, че жените са склонни да предложат по-ниска сума по време на преговори, отколкото отсрещната страна е готова да даде, а мъжете – тъкмо обратното. Експертът по преговори Крис Вос ни съветва преди да влезем в преговори за заплащане, добре да проучим как стои въпросът със заплатите в нашата индустрия и позиция, така ще се чувстваме много по-уверени в изискването си. Друга полезна препоръка, която получаваме от експерти, е да се замислим дали не страдаме от Синдрома на самозванеца, което може да доведе до това да подценяваме собствените си умения и успехи. Ако това е така – добре е да преговаряме за повече, отколкото си мислим, че заслужаваме, без да бъдем арогантни, разбира се. Най-лошото, което може да се случи е да ни откажат. Но ако сами не оценяваме труда си достойно, няма как да очакваме нашият (бъдещ) работодател да го направи.
Когато усещаме, че не ни се дават възможности или ни се отнемат такива, на първо място е добре да си зададем въпросът “Мога ли да платя цената, за да поема още един проект/ангажимент/задача?“. Жените по природа се грижим за всички и всичко, но рядко си даваме сметка за цената, която плащаме за това. Затова е добре да си дадем сметка дали сме в етап от живота си, в който искаме да се фокусираме върху професионалното си развитие, или предпочитаме да обърнем повече внимание на себе си и близките си. Това значително улеснява решението ни в кои битки си заслужава да влизаме.
Проблем: Дисбаланс между работа и личен живот Макар че в последните десетилетия участието на жените в пазара на труда на жените е значително нараснал, техният ангажимент към домашните задължения далеч не се е променил. От жените все още се очаква да извършват по-голямата част от домакинските задължение като готвене, чистене, пране и прочее. А ако жената е и майка или се грижи за по-възрастен родител, то тогава ситуацията изглежда още по-изморителна. След 8-часов работен ден и пускането на 4-та пералня, трудно бихме могли да намерим енергия и време да се погрижим за себе си, а да се видим с близки и приятели е бленуван мираж.
Ако COVID-19 ни научи едно нещо, то е колко сме подценявали ефектът от социалния ни живот и нуждата да си общуваме с други близки хора. Често това е последния ни “ангажимент” в списъка със задачи, но всъщност е един от най-важните, ако искаме да се чувстваме пълноценни и да бъдем по-продуктивни.
Решение: Приоритизиране на грижата за себе си
Звучи очевидно, но всъщност колко от нас са отделили място в календара си или в списъка със задачи време за медитация или телефонен разговор с близък приятел? Ние си признаваме, че не го правим често. Разбира се, при всеки ситуацият изглежда по различен начин, но отново се връщаме към това, че ако първо не се погрижим за собственото си физическо и психично здраве, никой друг няма да го направи. Установено е, че дори 5 минути на ден медитация с достатъчно, за да се подобри менталното ни здраве в рамките на месец. А разговор с приятел по телефона, докато сгъваме прането ще направи задачата по-приятна, но и ще ни даде възможност да усетим онази социална близост, която е толкова важна за хората.
Проблем: Дискриминация и пристрастия
Твърдението, че определени задачи в корпоративна среда могат да бъдат изпълнени само от мъже е не само невярно, но и дискриминиращо. Наскоро бе развенчан митът, че мъжете са по-добри в математиката заради начина, по който функционира мозъка им. Така че спокойно можем да кажем, че възможността дадена интелектуална задача да бъде изпълнена не е свързана с полови различия, а с лични такива. Една жена може да се справи не по-зле с напрегнати преговори или с изготвянето и изнасянето на важна презентация пред Борда на директорите, например. Нещо повече, в доклад на Catalyst публикуван тази година, се установява, че S&P 500 компаниите, в които изпълнителните директори са жени (41 на брой) задминават по успех останалите 459 компании, водени от мъже. Това, по наше мнение, много ясно показва, че за да си успешна жена в корпоративния свят, се изисква много повече. овече.
Решение: Навременна комуникация
Когато ни откажат дадена позиция или възможност, едно от най-конструктивните неща, които можем да направим е да поискаме обратна връзка. Понякога сами не осъзнаваме къде са ни слабите места или какво впечатление сме оставили в събеседника си, а (качествената) обратна връзка може да ни помогне да станем по-добри професионалисти и хора. Разбира се, всяка обратна връзка следва да се анализира добре и да се прецени кое е от нея е конструктивно и кое – не. Ако обаче редовно идеите ни се отхвърлят, прекъсват ни или не ни изслушват по време на работни срещи, то може би е добре да се обърнем към HR-a или човекът, който отговаря за удовлетвореността на екипа. Да се чувстваме удовлетворени от работата си и чути на работното място са от голямо значение, за да не изпадаме в синдрома на професионалното прегаряне
В заключение, бърнаутът е нарастващ проблем за жените на работното място, но не е непреодолим. Когато сме в период на фокус върху професионалното си развитие, може би е добре да приемем, че ще има моменти на умора и фрустрация. В такива моменти нашите цели и визия могат да ни помогнат да си припомним в какво вярваме и защо вървим по пътя, който сме избрали. А понякога и няколко капки 5% of CHILL могат да направят истинско чудо.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin