0 items
No products in the cart.
Return to ShopОктомври е един от специалните женски месеци, защото от години е известен като Световен месец за борба с рака на гърдата. В болници по целия свят, включително и в България, в рамките му се провеждат безплатни профилактични прегледи и по-надолу в блог поста можете да откриете актуалните ресурси за тази година.
За нас, в Balli Go, този месец има огромна значимост и ще се радваме, ако сме полезни дори само на една от вас с информацията, която събрахме в настоящия материал.
Карциномът на млечната жлеза, познат още като рак на млчната жлеза (РМЖ) или рак на гърдата, е най-често срещаната форма на злокачествено заболяване сред жените. Той е една от водещите причини за смъртност не само в България, но и в целия свят.
Всяка година регистрираните нови случаи на заболяването в Европейския съюз са около 365 хил., а смъртните случаи са 91 хил. Страната ни се нарежда на първо място по диагностицирани нови случаи, както и по смъртност.
Важно е да се знае, че развитието на заболяването може да протече дори без симптоми в ранните стадии. Първият признак обикновено е забелязване на бучка в гърдата. Не всички бучки обаче са ракови, някои са доброкачествени образувания. В много случаи бучката може да не се усети поради малкия размер на образуванието, но може да се види на мамография (заради което сме толкова настоятелни за профилактично посещение на мамолог).
Ракът на гърдата се развива или в лобулите, или в каналите на гърдата. Лобулите са жлезите, които произвеждат мляко, а каналите са пътищата, които отвеждат млякото от жлезите до зърното. Той би могъл да се появи и в мастната тъкан или влакнестата съединителна тъкан в гърдите. Важно е да се хване навреме, защото чрез лимфните възли раковите клетки могат да се разпространят и в други части на тялото.
Макар да не може да се каже със сигурност кои са причините за всеки от случаите на диагностициран рак на гърдата, у половината заболели се откриват общи рискови фактори. Като цяло за развитието му се допуска влиянието на различни причинители (хормонални, диетични, радиация, вируси и др.), които въздействат чрез разнообразни механизми.
Ето част от индикаторите:
Най-засегната е възрастта от 50 до 70 години, макар случаите на п-млади жени с диагнозата да не отстъпват с много по брой.
Генетични фактори се установяват в 5 % от всички случаи на РМЖ и в 25-33 % от пациентките на възраст под 30 години.
1. Гени, определящи повишен риск от фамилен РМЖ:
2. Гени, имащи отношение към прогресията на РМЖ:
Редовната консумация на алкохол при млади жени, както и приемът на голямо количество липиди в храната могат да повишат риска от заболяването. Вероятността е относително по-малка при диета, богата на растителни фибри и витамини (А, С, Е).
Връзката между индекса на телесна маса и риска от развитие на рак на гърдата е в пряка зависимост с възрастта. За затлъстяване можем да говорим, когато теглото е с 20% над предвиденото идеално нормално тегло.
При млади и пременопаузални жени със затлъстяване няма повишена честота на заболяването. За разлика от тях обаче, при жени на 60+ години надвишаването на нормалното телесно тегло с 10 кг води до нарастване с 80 % на вероятността за карцином на гърдата.
Обяснението е, че при постменопаузалните жени функцията на яйчниците се преустановява и естрогените се произвеждат от периферни тъкани (мастна, мускулна, млечножлезен паренхим), като плазмените нива на естрадиола са по-високи при жени със затлъстяване. Счита се , че увеличението на серумния биологичен естрадиол води до нарастване на производството на естрогени от ароматазата в масната тъкан и намаляване на серумната концентрация на секс-хормон-свързващия глобулин.
Жените с рентгенологична фиброгландуларна плътност на жлезата над 25% имат двойно по-висок риск от развитие на различни форми на фиброкистозна мастопатия и последващ рак на гърдата в сравнение с жените с плътност под 25%.
Удълженото време на експозиция на млечната жлеза към действието на ендогенни естрогени (ранната поява на първа менструация, късна менопауза, липса на раждане или с късно първо раждане) е доказан рисков ендокринен фактор за развитие на РМЖ. Освен с покачването на естрогените, изразената клетъчна пролиферация между 23 – 27-ия ден на цикъла се свързва и с високи стойности на прогестерона, поради което последният също се приема за рисков фактор в етиопатогенезата на заболяването.
Продължителният прием (10+ години) на някои антихипертензивни медикаменти, и в частност блокери на калциевите канали, увеличава двукратно риска от развиване на рак на гърдата.
Ето за какво да наблюдавате, ако скоро не сте ходили или нямате възможност да отидете на профилактичен преглед:
По повод месеца за борба с рака на гърдата редица здравни заведения в България предлагат безплатни скрининги за ранно диагностициране на заболяването. Включваме в списъка тези, които вече са обявили графика и метода си за записване, но в идните дни ще обновяваме списъка, така че се уверете, че следите за новини от нас и на Фейсбук страницата и в Инстаграм профила ни.
Този списък е от първостепенна важност, защото, открит навреме, ракът на гърдата е лечим в 97% от случаите.
Гр. София
„УСБАЛ по онкология“
ул. “Пловдивско поле” 6
Записване:
От 1 октомври на тел. 02 8076 299 между 7:30 и 15:00 ч
Прегледи: Понеделник до четвъртък от 13 до 14 ч. и петък от 12 до 13 ч.
Гр. Варна
УМБАЛ “Света Марина“ – Варна
Клиника по гръдна хирургия на етаж 10 в основната сграда на болницата
Записване:
За всяка седмица – в предходния петък от 09.00 до 10.00 ч. на тел.: 052/978 660
Прегледи: вторник, сряда, четвъртък и петък от 14:00 до 15:00 ч.
Гр. Пловдив
Комплексен онкологичен център – Пловдив
База 1, Блок 3, кабинет 1, бул. “Васил Априлов”№ 15А
Записване:
На някой от следните телефони: 0700 16 120, 032/278 721, 032/ 278 765, 032/ 278 761, 032/ 278 762
Прегледи: всеки делничен ден между 5 и 12 октомври от 11:30 до 13:30 ч.
Други
Информация дали тази година ще предлагат безплатни профилактични прегледи се очаква все от МБАЛ “Надежда” – София, МБАЛ “Света София”, Медицински център „Света Марина“ – Плевен и УМБАЛ “Проф. Д-р Стоян Киркович” – Стара Загора.
Както споменахме по-нагоре, съветваме ви да следите блога и профилите ни в социалните мрежи за най-актуалната информация, а ако вие самите разполагате с данни за безплатни прегледи, ще се радваме да ни ги споделите, за да ги разпространим.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin