0 items
No products in the cart.
Return to ShopКачественият сън, релаксът чрез медитация и йога и борбата със стреса като цяло са сред приоритетите за нас, в Balli Go. И по всяка от тези теми науката има да каже още толкова много… Ето защо в следващите редове споделяме още нняколко съвета, които можем да прилагаме всеки ден, за да се наслаждаваме на пълноценна почивка.
Циркадните ритми са физически, умствени и поведенчески промени, които следват 24-часов цикъл. Тези естествени процеси реагират предимно на светлина и тъмнина и засягат повечето живи същества, включително животни, растения и микроби. Биологичните часовници регулират цикъла на циркадните ритми. Те са съставени от специфични молекули (протеини), които взаимодействат с клетките в цялото тяло. Почти всяка тъкан и орган съдържат биологични часовници. В мозъка ни се намира главният часовник, който координира и поддържа всички биологични часовници в синхрон. Състои се от 20 000 неврона, които образуват структура, наречена супрахизматично ядро (СХЯ). СХЯ се намира в част от мозъка, позната като хипоталамус, и получава директни сигнали през очите.
Какво влияе на циркадните ритми? Освен естествените процеси в тялото, други фактори като светлина, смяна на часова зона, стрес и лекарства също влияят на хормоните в тялото ни. Именно поради тази причина създаването на режим е ключов за неразривното функциониране на нашите системи и ритми.
Както споменахме, СХЯ се намира в част на мозъка, която получава своите сигнали през очите. Какво общо има това? Пряката слънчева светлина активира нашите циркадни ритми като казва на тялото и ума ни “Окей, буден съм и съм готов днешния ден да започне!”. По този начин започват да се активират процесите в тялото ни. Пряка слънчева светлина не означава непременно, че не трябва да бъде облачно, напротив – слънчевите лъчи се измерват чрез т.нар. LUX, който показва колко интензивно възприема светлината човешкото око. Доказано е, че дори и в силно облачни дни има достатъчно LUX около нас, който позволява да се активират циркадните ритми. Специфично е, че слънцето трябва да се намира на определена височина, за да се активират циркадните ритми чрез зрението ни и обичайно това се случва до 9:30 сутринта. Също така е важно да се случва в отворено пространство, т.е. светлината през прозореца, ако е затворен, не е достатъчно, за да активира циркадния часовник.
Да, това включва телефона, таблета, телевизора и всякакви устройства, които ще нарушат ритмите на организма. До нарушение на циркадните ритми могат да доведат и лампите по тавана. Причината за това е, че те рефлектират светлина върху долната част на окото, която комуникира с хормоните в очите, които активират циркадния часовник. Затова, ако можете да се придържате към максимално заглушена светлина, качеството ви на сън с времето ще се окаже много по-добро.
Ниската температура определено допринася за по-качествен сън. Причината? Тялото ни има нужда да се охлади с 1-3 градуса, за да може да се отпусне и да заспим. Често се будим посред нощ и заради повишената температура на тялото. Затова да поддържаш около 21 градуса в стаята си и да премахнеш излишните одеяла, често допринася за по-качествен и по-дълбок сън.
Колкото и да сме изрядни, често животът просто се случва. Понякога пътуваме и сменяме часова зона, друг път ни гонят ангажименти, които не ни позволяват да се отпуснем. В такива ситуации хранителните добавки могат да бъдат от голяма помощ.
CBD си взаимодейства с централната нервна система и серотониновата система, което се отразява на тревожността и настроението ни. Установено е, че дози над 25mg могат да ни успокоят и предразположат за по-качествен и дълбок сън. Можеш да се увериш и лично!
Магнезий под формата на магнезиев глицинат или магнезиев цитрат също съдейства за по-дълбок сън като той отпуска и мускулатурата – бонус, ако работата ни е свързана с физическо натоварване.
Задай ни своите въпроси или сподели опита си чрез нашата Фейсбук страница, чрез Инстаграм или по имейл.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin