0 items
No products in the cart.
Return to Shop
Стресът е естествена реакция на предизвикателни ситуации. Въпреки това, когато стресът стане хроничен, той може да доведе до т.нар. прегаряне. Бърнаутът се характеризира с чувство на умора, цинизъм, силна раздразнителност и липса на мотивация. Може да причини и физически симптоми, като главоболие, стомашни проблеми и безсъние.
Предотвратяването на прегаряне изисква ефективно управление на стреса, а и разпознаване на стресорите. Това може да бъде предизвикателство, особено в днешните забързани работни среди с непрестанно гонене на срокове и високо нервно напрежение. С правилните тактики обаче е възможно овладеем стресовите ситуации и да се спасим от бърнаут. В следващите редове ви споделяме някои от тактиките за справяне със стреса.
Казвали сме го и преди, ще го кажем пак – никой няма да се погрижи за нас, ако сами не го направим. Тази стъпка може и да звучи очевидно, но всъщност колко от нас слагат в календара си време за себе си, така както го правим и за работните задачи? Отделяне на време за спорт, медитация, социализиране с любимите ни хора и хобита са все неща, които ни карат да се чувстваме добре в тялото и ума си. Малки напомняния в календара ни като “пий повече вода” или “хапни нещо здравословно” не само ни подсказват да се грижим за себе си, но и ни създават навика да се питаме дали го правим достатъчно често.
Една от най-подценяваните грижи за себе си е пълноценния и качествен сън. За всеки един от нас това ще е строго индивидуално, а и зависи в какъв период се намираме. Важно е да се вземе предвид, че при нас жените нуждата от сън зависи пряко от фазата на менструалният цикъл, в която се намираме. Едно е сигурно – качественият сън е незаменим партньор в справянето с всяка ситуация, която животът ни поднася. Когато сме в по-стресиращи ситуации, често сънят ни убягва. Тук на помощ идва 10% of SLEEP маслото, което само с няколко капки може да допринесе за качествен и дълбок сън.
Определянето на граници е основен аспект на управлението на стреса и превенцията на прегарянето за нас – съвременните работещи жени. В днешния забързан свят, където изискванията на работата могат лесно да се прехвърлят в личния ни живот, установяването на ясни граници е ключово да разграничим професионалния от личния си живот. Поставянето на граници показва и на околните, че ние ценим своето време, енергия и личност.
Разбира се, поставянето на граници може да бъде сложна задача, особено в корпоративна среда, в която царуват високото напрежение и кратките срокове. Но ако искаме да бъдем продуктивни, ефективни и сговорчиви на работното място, ясното заявяване кое работи за нас и кое не е ключово. Ако непрестанно поемаме нови задачи, които ни карат да работим до 9 вечерта и грижата за себе си остава на заден план, то няма да можем дълго време да даваме добри резултати. Ако научим околните, че винаги сме на разположение, в моментите, когато имаме нужда от себе си, ще усетим тяхното неодобрение. Ако често се налага да изпълняваме решения, които са в разрез с нашите принципи и разбирания, как очакваме да се чувстваме удовлетворени от работата си? Ако не съумеем да поставяме границите си, бърнаутът ни е в кърпа вързан.
Осъзнатостта е усещането да сме тук и сега, да осъзнаваме емоциите, през които минаваме в този момент и мислите, които ги провокират. Състрадателността ни помага да не се съдим и самолинчуваме за тези мисли и емоции, а да приемем, че сме хора, които имат своите етапи в живота. Когато овладеем да сме осъзнати и състрадателни към себе си, започваме много по-добре да разбираме и околните. Когато практикуваме фокус върху настоящия момент, това ни позволява не само да опознаем себе си по-добре, но и да се фокусираме върху ситуацията или задачата, която имаме пред себе си. Това значително може да подобри продуктивността и ефективността ни, както и да направи взаимоотношенията с хората около нас много по-задълбочени.
Някои практики, които допринасят за по-добра осъзнатост са медитация, водене на дневник, йога, дихателни практики и дори разхождането в парка. Отделяне на време, в което не гледаме мобилните си телефони, които са най-големият враг на фокусът ни, значително може да повиши осъзнатостта ни. А ограничаване на социалните мрежи, в които всеки се стреми да покаже най-добрата версия на себе си, може да ни помогне да спрем да се сравняваме с околните и да фокусираме тази енергия върху себе си и собственото си израстване.
Намирането на подкрепа в по-стресови периоди е от съществено значение за справяне със стреса на работното място. Често, жените имаме навика да се нагърбваме с нелеката задача да се справим с всичко сами, а не е необходимо да е така. Разговорът с друг човек относно ситуациите, които ни притесняват в работен аспект, може да бъде не само освобождаващо, но и да ни даде друга перспектива над ситуацията. Подкрепата може да дойде от различни източници, като например ментор, семейство, приятели, специалист по психично здраве.
Ключов фактор е да усетим кога имаме нужда да поговорим с някого, а не да отлагаме, докато стресът не стане хроничен. Много от нас чакат да стигнат до точка на пречупване, преди да потърсят помощ. Но получаване на подкрепа и изслушане може не само да предотврати бърнаута, но и да ни помогне да излезем от неприятна ситуация по възможно най-добрият начин.
Понякога напускането може да бъде най-добрият вариант за предотвратяване на прегарянето и опазване на здравето ни. Въпреки че напускането носи със себе си негативна конотация, понякога това е необходимо решение да запазим себе си и психическото си здраве. Когато работната среда е токсична, стресираща, мениджърския екип е непрофесионален, а ние влизаме в цикъл от стрес, претоварване и изтощение, то може би е добра идея да преосмислим работната си ситуация.
Напускането е вид поставяне на граници, който може да бъде и акт на самоуважение, особено когато се опитваме да адресираме проблеми и не виждаме реакция. Отдръпвайки се от ситуация или среда, която причинява прекомерен стрес и прегаряне, ние създаваме пространство за саморефлексия и изследване. Това ни позволява да преосмислим нашите ценности, интереси и разбирания за живота и професионалното ни израстване. Напускането често ни отваря и врати за нови възможности, които не сме подозирали, че са там.
Важно е да се отбележи, че напускането не трябва да се разглежда като провал, а по-скоро като стратегически избор, за да се предпазим от прегаряне и да създадем пространство за по-здравословни възможности. Изисква се смелост, за да признаем, че дадена ситуация вече не ни служи и да предприемем необходимите стъпки към по-балансиран и пълноценен живот.
В заключение, управлението на стреса е от съществено значение за предотвратяване на прегарянето, особено при жени, които често носят тежестта на балансирането на работата, семейството и социалните отговорности. Тактиките, които изброихме по-горе са само от някои възможните решения за справяне със стреса на работното място. Съществуват и други техники за справяне като правилно управление на времето, развиване на умението за ефективни преговори, методът на продуктивност на Грейс Бевърли и други. Важното е да не оставяме стресът да вземе превес на нашето благосъстояние и да се погрижим, когато усетим, че започва да ни пречи на ежедневието.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin